Blizny
Polecane zabiegi do redukcji blizn:
Co to jest blizna?
Blizna to skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej tkanką łaczną włóknistą w przypadku zaburzenia procesu gojenia rany, w którym wyróżnia się etapy: hemostazy, zapalenia , proliferacji i remodelingu tkanki W ocenie klinicznej wyróżniamy 2 rodzaje blizn: blizny atroficzne i blizny hipertroficzne.
- Blizny atroficzne, występują częściej. Mają one zmniejszoną zawartość kolagenu , a na skórze są zauważalne jako ubytek.
- Blizny hipertroficzne powstają w skutek niekontrolowanej proliferacji fibroblastów nadmiaru macierzy pozakomórkowej. Klinicznie widoczne są jako wypukła zmiana, w odróżnieniu od keloidów nie przerastają granicy rany pierwotnej.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na wygląd blizny i proces bliznowacenia. Zalicza się do nich wiek, stan zdrowia i predyspozycje genetyczne pacjenta, kształt i lokalizację blizny, a także jej położenie w stosunku do naturalnych linii ciała. Dużą rolę odgrywa również napięcie tkanek bliznowatych, przebieg procesu gojenia rany (np. krwiak, infekcja czy też upośledzenie ukrwienia) oraz sposób postępowania zachowawczego i chirurgicznego w przypadku chirurgicznej korekcji blizny. U młodych osób często dochodzi do przerostu blizn ze względu na intensywnie zachodzące procesy regeneracyjne. W przypadku starszych pacjentów gojenie zachodzi z mniejszym odczynem łącznotkankowym, dzięki czemu blizny wyglądają dużo korzystniej. Lokalizacja blizny jest bardzo istotna z punktu widzenia estetyki. Zazwyczaj w miarę dobrze wyglądają blizny w obrębie twarzy (zwłaszcza w okolicach powiek), na narządach płciowych i dłoniach. Blizny znajdujące się na klatce piersiowej (szczególnie na mostku), grzbiecie, ramionach, udach i grzbietowej części rąk najczęściej wyglądają niekorzystnie. Bardziej widoczne są blizny umiejscowione prostopadle do naturalnych fałdów skóry, czyli tzw. linii Langera. Często w większym stopniu ulegają obkurczaniu, co może prowadzić do powstania przykurczu w miejscu blizny.
Rodzaje blizn:
- Rozstępy
- Urazy
- Operacyjne
- Trądzik
- Oparzenia
- Blizny przerosłe (hipertroficzne)
Rozwiązanie problemu
Najczęściej do powstania blizn dochodzi w wyniku niewielkich płytkich zranień, które z czasem znikają nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Niestety są też takie blizny które wymagają kuracji zabiegowych z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Efektywność zabiegów jest indywidualna i uzależniona od wielu różnych czynników. Przed podjęciem kuracji zabiegowej nie można do końca stwierdzić jaki uzusy kamy ostateczny efekt. W leczeniu blizn sprawdza się kilka różnych zabiegów. Do najbardziej skutecznych zaliczamy laseroterapie Laser frakcyjny Emerge, Edemologie LPG, mezoterapię, wspomagająco możemy również zastosować zabiegi takie jak: mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne. Im wcześniej zostanie podjęta odpowiednia kuracja zabiegowa, tym mniejsze będą ślady po bliznach.
Polecane zabiegi do redukcji blizn:
- Emerge laser frakcyjny nieablacyjny
- Peeling chemiczny
- Mezoterapia
- Mikrodermabrazja
- Endermologia LPG