Usuwanie blizn

Blizny dla wielu osób są powodem dyskomfortu oraz zaniżonej samooceny. Mogą powstać wskutek różnorodnych czynników, w tym m.in. ran, oparzeń oraz zaawansowanych zmian trądzikowych. W celu ich zredukowania, warto skorzystać z rozwiązań wchodzących w zakres medycyny estetycznej.

Mikrodermabrazja

Jest popularnym zabiegiem, docenianym za niską inwazyjność oraz optymalne rezultaty, widoczne już po pierwszym zabiegu. Jej stosowanie pozwala redukować pierwsze zmarszczki, ograniczają powstawanie nowych, zwężać rozszerzone pory oraz wygładzać skórę, przez co polecana jest niemal wszystkim osobom, chcącym zadbać o kondycję skóry.

Warto zaznaczyć, że mikrodermabrazja jest również wykorzystywana jako metoda na usuwanie blizn po trądziku.

Peelingi chemiczne – zabiegi na usuwanie blizn

Blizny znajdujące się w obrębie twarzy najczęściej związane są z przebytymi chorobami oraz trądzikiem Wsparciem w redukcji defektów pomocne mogą okazać się peelingi chemiczne, w których skład wchodzi m.in.:

  • peeling glikolowy,
  • peeling migdałowy,
  • peeling salicylowy,
  • peeling ferulowy,
  • peeling trójchlorooctowy.

Dobór rodzaju peelingu uzależniony jest od głębokości blizn oraz rodzaju zmian skórnych. Poza skutecznym redukowaniu blizn, są również stosowane w celu usuwania zmarszczek oraz poprawy sprężystości skóry.

Mimo niskiej inwazyjności, istnieją pewne przeciwwskazania do poddania się zabiegom złuszczania przy pomocy peelingów. Wśród nich, można wyróżnić m.in. trądzik różowaty, teleangiektazje, nadwrażliwość na stosowane substancje, kuracje dermatologiczne oraz uszkodzenia skóry.

Peeling kawitacyjny
Jest zabiegiem, w którym wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. Peeling kawitacyjnym pozwala usunąć zrogowaciały naskórek w sposób delikatny i równomierny. Dedykowany jest wszystkim osobom, pragnącym zyskać promienną i gładką cerę. Stosuje się go także jako metodę wspierającą usuwanie blizn trądzikowych.

Mimo ograniczonego ryzyka powstania skutków ubocznych, peeling kawitacyjny nie jest wykonywany u osób borykających się z niewydolnością krążenia, osteoporozą, chorobami nowotworowymi, a także stanami zapalnymi oraz uszkodzeniami skóry.

Sonoforeza

Polega na podawaniu w głąb skóry substancji aktywnych, przy pomocy fal ultradźwiękowych. Zabieg stosowany jest w celu zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczynek oraz redukcji chorób, takich jak trądzik różowaty czy pospolity, a także niejednokrotnie towarzyszących im blizn.

Sonoforeza polecana jest w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry, niezależnie od jej rodzaju. Przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, to m.in. epilepsja, migreny, ciąża oraz przerwanie powierzchni skóry.

Każdy z powyżej wymienionych zabiegów, wchodzących w zakres medycyny estetycznej, wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia powikłań. Nie mniej jednak każdy z nich, wymaga konsultacji ze specjalistą oraz szczegółowego wywiadu, pozwalające na wykluczenie przeciwwskazań oraz dobranie metody odpowiedniej do wieku, rodzaju skóry oraz indywidualnych predyspozycji, pragnących poddać się zabiegom na usuwanie blizn.